Εκδρομή σε σταθμούς της πόλης

Την Τρίτη 17-12-2019 τμήματα του 10ου Δημοτικού Σχολείου της Νέας Ιωνίας επισκέφθηκαν ?σταθμούς? της πόλης μας. Συγκεκριμένα έγιναν επισκέψεις στο ραδιοφωνικό σταθμό Ράδιο Βέρα και στο σιδηροδρομικό σταθμό του ΟΣΕ Βόλου. Οι μαθητές των δύο τμημάτων των Γ? και Δ? τάξεων είχαν τη χαρά να μπούνε στο χώρο του στούντιο και να παρακολουθήσουν αλλά και να συμμετέχουν στην εκπομπή του σταθμού. Οι συντελεστές της εκπομπής ξενάγησαν τα παιδιά στο μαγικό χώρο του στούντιο, τους μίλησαν για τη δουλειά του δημοσιογράφου και τους έδωσαν ραδιοφωνικό χρόνο για να στείλουν τα δικά τους μηνύματα, ενώ παράλληλα απαντούσαν στις διασκεδαστικές ερωτήσεις των δημοσιογράφων.

IMG 20191217 102322

Τα παιδιά κατά τη διάρκεια της εκπομπής στο στούντιο του Ράδιο Βέρα.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν το χώρο του ΟΣΕ, όπου μίλησαν και ξεναγήθηκαν από τον σταθμάρχη κ. Γεώργιο Αποστολέρη και τη σταθμάρχη κα. Μαίρη Δαράκη. Οι μαθητές άκουσαν πληροφορίες για το πώς εκτελούνται τα δρομολόγια των αμαξοστοιχιών, τους κανόνες ασφάλειας που πρέπει να τηρούνται, τη λειτουργία των κλειδιών στις γραμμές, ενώ έμαθαν την ιστορία του «μουτζούρη» και είδαν βαγόνια και ατμομηχανές που χρησιμοποιούνταν από στα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ου αιώνα. Τους μαθητές συνόδεψαν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Αναστάσιος Γούκος, ο Υπ/ντης κ. Κωνσταντίνος Χαρατσής και οι εκπαιδευτικοί κα. Ελένη Χατζή και κ. Ευάγγελος Σταμούλης.

IMG 20191217 114929

Ενημέρωση των παιδιών σχετικά με τα δρομολόγια των αμαξοστοιχιών...

IMG 20191217 123405

...ξενάγηση στις ατμομηχανές από τα πρώτα τρένα της Θεσσαλίας (και του Μουτζούρη).

Δείτε σχετικά:

Ακούστε την εκπομπή που παρακολούθησαν οι μαθητές (ηχογράφηση από τον σταθμό)

Μία ξενάγηση από τον Σταθμάρχη Γ. Αποστολέρη

Ξενάγηση από τον Σταθμάρχη Γ. Αποστολέρη στο βαγόνι του Γεωργίου Α!