Πολιτιστικές Εκδηλώσεις 2021-22

Πολιτιστικές Εκδηλώσεις

Κατά τη διάρκεια της Σχολικής Χρονιάς 2021-22, παρόλο τις δυσκολίες που προέκυψαν λόγω της COVID 19, στο χώρου του σχολείου μας πραγματοποίηθηκαν πολλές εκδηλώσεις και συναντήσεις. Το αντικείμενο της κάθε εκδήλωσης ήταν προσεκτικά επιλεγμένο και σύμφωνο με το γνωστικό αντικείμενο στο πλαίσιο του οποίου είχε προγραμματιστεί. Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων οργάνωσαν τις εκδηλώσεις/ συναντήσεις γενικότερα στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που τη φετινή χρονιά εντάχθηκαν δυναμικά στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου.

Κάποες από τις εκδηλώσεις, όμως είχαν έναν πιο γενικό χαρακτήρα και αποφασίστηκε να χαρακτηριστούν Πολιτιστικές εκδηλώσεις καθώς το αντικείμενο ήταν πιο γενικό και η συμμετοχή των μαθητών ξέφευγε από τα όρια του τμήματος ή της τάξης.

Έτσι δύο εκδηλώσεις που ξεχώρισαν ήταν:

1)  Παρουσιάση του βιβλίου του κυρίου Κωνσταντίνου Μάγου "Ο Γλυκανάλατος πόλεμος", από τον ίδιο τον συγγραφέα στο χώρο του σχολείου μας και η κατασκευή μακέτας με αφορμή το βιβλίο. (Ακολουθεί φωτογραφία από την εκδήλωση καθώς και αφήσα από την εκδήλωση με τη μακέτα που κατασκεύασαν οι μαθητές του σχολείου μας)

IMG 20220715 121039 519.2IMG 20220603 100344IMG 20220603 100410

2)  Στην προσπάθεια του σχολείου να φέρει τους μαθητές και τις μαθήτριες πιο κοντά στον πολιτισμό και την καθημερινότητα των Ρομά, διοργανώθηκε μία εκδήλωση διαπολιτισμικής επίγνωσης και επικοινωνίας που είχε ως θεματικό αντικείμενο τον τρόπο ζωής και την κουλτούρα των Ρομά. Με αυτόν τον στόχο, προσκλήθηκαν στο χώρο του σχολείου εκπρόσωποι της κοινότητας των Ρομά, οι οποίες έφεραν πλούσιο υλικό από το ΚΔΑΠ της κοινότητας και το παρουσίασαν στα παιδιά του σχολείου. Μας μίλησαν για την ιστορία των Ρομά, τα ταξίδια και τις μετακινήσεις  τους, τις συνήθειές τους, ήθη και έθιμά τους. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ενδιαφέρουσες αφηγήσεις, να παρατηρήσουν και να επεξεργαστούν μακέτες με σκηνές (τσαντίρια), ένα αληθοφανές μικρού μεγέθους φορτηγό-σπίτι, παραδοσιακές φορεσιές, καθώς και ένα υπέροχο υφασμάτινο κολάζ  που απεικόνιζε τις διάφορες περιόδους της ιστορίας των Ρομά.

Ήταν πραγματικά μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους μας! Ρομά και μη Ρομά μαθητές, είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με αντικείμενα αλλά και εικόνες που αντιπροσωπεύουν τον καθημερινό τρόπο ζωής των Ρομά και τελικά να δουν όλοι οι μαθητές ότι παρά τις όποιες διαφορές στον τρόπο ζωής, καθημερινής χρήσης αντικείμενα και δραστηριότητες δεν διαφέρουν και τόσο πολύ

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση:

IMG 20220531 091830IMG 20220531 091843IMG 20220531 091848IMG 20220531 091928