Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Σχολικό Έτος 2021- 2022

Η φετινή χρονιά είναι η πρώτη χρονιά που τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων (ΕΔ) εντάσονται στο ωρολόγια προγραμμα και όλες οι τάξεις εφαρμόζουν τις δικές τους δράσεις.

Παρακάτω παρουσιάζεται μέρος των δράσεων των διάφορων τάξεων του σχολείου μας σε κάποιες από τις ενότητες των ΕΔ. Για τις δραστηριότητες τη Γ΄Τάξης κάντε κλικ εδώ

Τάξεις Α' και Δ'

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων , οι μαθητές της Α και Δ τάξης ασχολήθηκαν με την ενότητα Ευ Ζην και συγκεκριμένα με την υγιεινή διατροφή . Στόχος του προγράμματος ήταν η υιοθέτηση σωστών διατροφικών συνηθειών  και σωματικής άσκησης . Οι μαθητές κατανόησαν τη σημασία της σωστής διατροφής για την ανάπτυξή τους μέσα από διάφορες δραστηριότητες (χειροτεχνίες , κατασκευές ), εκπαιδευτικά βίντεο, διαδραστικά παιχνίδια και ενημέρωση –παρουσίαση από ειδική διατροφολόγο. (Ακολουθούν φωτογραφίες από τις δράσεις των μαθητών)

IMG 20211125 111456 1IMG 20211125 112501 1received 299483818557645 1

ENΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ&ΕΥΘΥΝΗ (Τμήμα:Ε1, 2021-22)

ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ

Κατά την διάρκεια της υλοποίησης των εργαστηρίων καλλιεργήθηκε η ενσυναίσθηση και η κοινωνική ευαισθησίαΟι μαθητές/τριες κατανόησαν την σημασία της συμπερίληψης σε μια κοινωνία που θέλει να λέγεται δημοκρατική. Αναγνώρισαν την ύπαρξη στερεοτύπων για την διαφορετικότητα και ένιωσαν την ανάγκη αποδόμησής τους. Γνώρισαν διάφορα είδη αναπηρίας ενώ με βιωματικό τρόπο ήρθαν στην θέση του “άλλου" οπότε και συνειδητοποίησαν την ανάγκη της δημιουργίας συνθηκών ισότιμης πρόσβασης και συνύπαρξης όλων των ατόμων. Κατανόησαν την διασύνδεση των εννοιών της συμπερίληψης, του αλληλοσεβασμού και της αποδοχής της διαφορετικότητας. Κατά την εξέλιξη του προγράμματος τα παιδιά βίωσαν διάφορα συναισθήματα που τα ώθησαν να προβληματιστούν, να προσπαθήσουν, να αναθεωρήσουν, να κατανοήσουν, να παίξουν, να συνεργαστούν, να χαρούν, να δημιουργήσουν και τέλος να υιοθετήσουν τις αξίες της συμπεριληπτικής κουλτούρας.

eiksunergtuflxer